Nowe Menu sezonowe jesień

07.10.2019


Liście lecą z drzew, liście lecą z drzew, a w #77sushi menu sezonowe ląduje na stolikach.
Co tu dużo pisać sprawa jest pyszna, przybywajcie rozgrzejemy was Shrimp Pumpkin Soup. Wyśmienity rozgrzewający krem z dyni z krewetkami, imbirem i mlekiem kokosowym czeka już na was.
Do wyboru jedna z przepysznych herbat: Lychee, Raspberry i Cardamon a dla dwóch osób rozkwitająca herbata #Blooming.
Dla koneserów mamy rarytas: #SushiSoftShellCrab. Delikatna forma skorupiaka sprawia, że można go jeść w całości. W siódemkach podajemy go w tempurze. Dodatkowo dwie odmiany kaczki na ostro i na słodko.
Surf nad Turf to połączenie owoców morza i opalanego, marynowanego rostbeefu. California Autumn Eel to węgorz z surimi, orzechem włoskim, żurawiną a całość polana sosem ze śliwki.
California Cinammon Apple to 6x #sushicalifornia z krewetkami #nobashi w tempurze, jabłkiem z cynamonem z pieca oraz pestkami dynii z sosem sweet chilli.
Prawda, że w myślach jesteście już w siódemkach i czekacie na Shrimp Pumpkin Soup albo na Soft Shell Crab? #sushilovers #sushi #sushi77 #sushitime #pornfood

Czy wiesz, że


Wszystkie zamawiane produkty pochodzą od renomowanych i zaufanych dostawców, którzy dostarczają do naszych wszystkich restauracji najświeższe ryby i owoce morza.

Nasze sushi przygotowywane jest w momencie zamówienia i serwowane najszybciej jak potrafimy. Stawiamy na wysoką jakość składników i niepowtarzalny smak.

Dbając o Państwa komfort i dobry smak, jakość jedzenia oraz obsługi jest systematycznie oceniana przez specjalnie wyszkolonych audytorów oraz tajemniczych klientów.